День пам'яток історії та культури України

18 квітня починаючи з 2000 року.

Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра

Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра

18 квітня у Міжнародний день пам'яток та історичних місць в Україні щорічно відзначається День пам'яток історії та культури.

Це свято встановлене Указом Президента України «Про День пам'ятників історії та культури» № 1062/99 від 23 серпня 1999 року. На підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'ятників історії та культури було ухвалено рішення встановити в Україні відповідне свято, відзначати яке слід щорічно 18 квітня — у Міжнародний день пам'ятників і визначних пам'яток.

З ініціативи відділу державної служби охорони культурної спадщини була розроблена Державна програма щодо збереження та подальшого використання середньовічних замків і дерев'яної архітектури.

З нагоди святкування Дня пам'яток історії та культури організовують Програми національного відродження, які спрямовані на залучення благодійних фондів. Саме в цей день музеї працюють безкоштовно, відкриті двері історичних споруд. З нагоди відзначення Міжнародного дня пам'яток і визначних місць у Національній парламентській бібліотеці України становлять для відвідувачів книжкову виставку. Це література про видатних пам'ятки світу, про їх історію, про закони України і матеріалах щодо питань охорони літературної спадщини. Все це являє собою культурні надбання українського народу.

Важливою складовою частиною історичної пам'яті будь-якої нації і народу є культурна спадщина. Тому в усьому світі 18-го квітня відзначають Міжнародний день історії та культури. За статистичними даними до культурної спадщини ЮНЕСКО належать вісім українських об'єктів. Це Держпром (м. Харків), Воронцовський палац (м. Ялта), Центр-Порт (м. Одеса), Софійський собор і пов'язані з ним монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра (м. Київ), Ансамбль історичного центру міста Львова або старе місто, пункти геодезичної Дуги Струве, Незаймані букові ліси Карпат, Резиденція митрополитів Буковини. У районах Прикарпаття на сьогоднішній день знаходиться на обліку 1944 пам'ятки. Це пам'ятки археології, історії, монументального мистецтва та архітектури. За охороною культурної спадщини стежить відділ державної служби охорони культурної спадщини, який був створений в 2004 році з метою розробки системи заходів за пам'ятками історії та культури. Також на виставці представлені документи фондів НПБУ. Під час виставки для пошуку інших видань можна користуватися електронними ресурсами бібліотеки.

Щорічно культурна спадщина несе втрати. У цьому можна переконатися на прикладі Львова, в 2011 році Львів зазнав шість архітектурних втрат (аптеки, будинки, музеї).

На сьогодні у Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебувають 5 об'єктів:

Київ: Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра (1990)

Ансамбль історичного центру Львова (1998)

Геодезична дуга Струве (2005)

Букові праліси Карпат та стародавні букові праліси Німеччини (2007, 2011)

Резиденція Буковинських митрополитів (2011)

також підготовлено декілька номінаційних досьє на включення до Списку Всесвітньої спадщини, серед яких: Херсонес Таврійський, Кам'янець-Подільська фортеця, Історичний центр Чернігова, Біосферний заповідник Асканія-Нова, Генуезькі колонії у Північному Причорномор'ї та інші.

Все по темі: , , , ,

Роздрукувати

Зберегти в Календар Google

Схожі свята

  • Міжнародний день музеїв

    Міжнародний день музеїв (International Museum Day) з'явився в календарі в 1977 році, коли на черговому засіданні Міжнародної ради музеїв (International Council of Museums, ICOM) було прийнято пропозицію російської організації про установу цього...
  • Міжнародний день пам'яток історії та культури

    Девізом Міжнародного дня пам'яток та історичних місць (International Day for Monuments and Sites) стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину». Цей День встановлений в 1982 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони...
  • День археолога України

    В Україні завжди шанували історію, віддаючи належне таким фахівцям, як археологи. Саме тому в 2008 році було прийнято рішення відзначати це професійне свято на державному рівні. Адже збереження культурної спадщини...


© 2009-2024 day.calendar.org.ua - це повний календар свят, подій, іменин, народних прикмет на кожен день. Друкована версія.